Wpływ obuwia na bezpieczeństwo i komfort psychiczny w miejscu pracy

Wpływ obuwia na bezpieczeństwo i komfort psychiczny w miejscu pracy

Wykorzystanie środków ochrony osobistej w naszym kraju to nadal dość grząski temat. W świadomości wielu osób pozostaje mentalność rodem z poprzedniego systemu- uważamy, że jeśli do tej pory nie przydarzył nam się żaden wypadek w pracy, to nie przydarzy się już nigdy. Niestety, taki tok myślenia potrafi być zdradliwy.

Dobór obuwia do warunków atmosferycznych
Jednym z podstawowych środków ochrony osobistej wykorzystywanych w pracy jest odpowiednie obuwie. Takie buty nie tylko mają zabezpieczać nas przed zmiażdżeniem stopy dzięki metalowym okuciom, ale również zapewniać odpowiednią wentylację i wygodę w celu zminimalizowania ilości otarć, które pośrednio również wpływają na nasze bezpieczeństwo w pracy. Dlatego ważne jest, by w okresie letnim nie korzystać z tych samych butów roboczych, których używamy w czasie zimy- używanie zimowego obuwia przy wysokiej temperaturze spowoduje pocenie się stopy oraz zwiększenie ilości otarć, które wpływają w znacznym stopniu na naszą koncentrację oraz równowagę.
Obuwie robocze typu sandały zdaje się być najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Dzięki dodatkowym otworom wentylacyjnym zwiększa się przepływ powietrza przez but, co zmniejsza potliwość stóp. Ma to kluczowy wpływ na ilość otarć i odcisków, dzięki czemu jesteśmy w stanie pracować dłużej, bardziej wydajnie oraz- przede wszystkim- bezpieczniej. Ponadto pod względem ochrony stóp przed czynnikami zewnętrznymi w niczym nie ustępuje innym rodzajom obuwia roboczego.

Rodzaj wykonywanej pracy a typ obuwia
Do lżejszej pracy zaleca się wykorzystanie obuwia bez podnosków- jest ono zdecydowanie lżejsze od butów z metalowymi okuciami, a dzięki cholewce wykonanej z grubej, sztywnej skóry oraz poliuretanowej podeszwie zapewnia umiarkowaną ochronę przed lżejszymi uderzeniami czy zgnieceniami. Do cięższych prac lepiej jednak wyposażyć się w obuwie spełniające europejską normę EN20345, czyli co najmniej wyposażone w podnoski wytrzymujące uderzenia z energią 200 J oraz zgniecenia do 15 kN. Jest to absolutne minimum, zapewniające bezpieczeństwo w miejscach pracy takich, jak hale magazynowe czy produkcyjne.
Wybierając obuwie do pracy warto zatem zwrócić uwagę na to, jakiej ochrony tak naprawdę potrzebujemy, oraz na temperaturę panującą w naszym otoczeniu. Odpowiednio dobrane buty robocze na lata będą chronić nasze stopy w miejscu pracy, zapewniając bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny.